Outplacement w dobie koronawirusa

Obecna sytuacja związana z koronawirusem jest burzliwa nie tylko społecznie – wpływa ona także bezpośrednio na rynek pracy absolutnie każdej branży. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy muszą przystosować się do płynnie zmieniających się warunków i nieustannie adaptować się – szczególnie w tak nagłych, nadzwyczajnych i, co w tym przypadku najważniejsze, przedłużających się sytuacjach jak epidemia. Owocuje ona dość nieprzyjemnym zarówno dla szefa jak i pracownika zjawiskiem – wzmożonym przymusem zwalniania.

Co zrobić by proces koniecznej redukcji etatów przebiegał w najbardziej bezbolesny sposób? Co zrobić by w konsekwencji nie ucierpiał pieczołowicie budowany wcześniej wizerunek dobrego pracodawcy? Jak pozwolić zwalnianej osobie zachować godność, wysoką samoocenę i poczucie sprawstwa, jak pomóc jej znaleźć nowe miejsce pracy? Jak uzmysłowić, że to nie koniec świata? Z pomocą przychodzi outplacement. Read more

Gdzie oni są, ci wszyscy moi pracownicy?

Deficyt pracowników w branży IT – jak wyjść z impasu?

Pięć tysięcy osób – mniej więcej tyle obecnie pracuje w lubelskiej branży IT zatrudnionych przez około 750 firm. Nie tylko u nas, ale i w całej Polsce powstała spora przepaść między potrzebami rynku i ilością otwieranych wakatów a liczbą programistów, PMów, testerów i delivery managerów, którzy pracy chętnie by się podjęli. Choć zespoły rekrutacyjne dwoją się i troją w poszukiwaniach, a pracodawcy oferują coraz wyższe wynagrodzenia to nie zasypiemy tak łatwo deficytu… Co więcej, możemy tym jeszcze bardziej zepsuć rynek pracownika. Jak wyjść z tego impasu? Czego wymagać od swojego zespołu rekrutacyjnego, a w czym odpuścić? Gdzie znaleźć w tym wszystkim dobrego pracownika?

By nawiązać owocną współpracę, przede wszystkim już na samym początku trzeba przesunąć swoją uwagę i środek ciężkości poszukiwań na studentów i absolwentów. Dlaczego? Ponieważ nadal, pomimo licznych zabiegów, które upłynniają koopreację firm IT ze środowiskiem akademickim, studenci wciąż nie są zadowoleni z dwóch obszarów kluczowych dla ich decyzji o podęciu pracy.
Pierwszym z nich jest jakość nauczania i znikoma ilość praktyki jaką serwuje im uniwersytet – w wyniku tego studenci po pierwsze: nie znają trendów i zwyczajnie nie wiedzą, jakie projekty wymagają jakich języków i o co powinni uzupełniać nabytą już wiedzę. Po drugie natomiast, zwyczajnie nie czują się oni przygotowani do podjęcia zadań i wkroczenia na rynek z mocą. Kto może im ową brakującą praktykę dostarczyć? Tylko Ty, przyszły pracodawco. Wiedząc o ich wahaniach, możesz wyjść z inicjatywą i zaoferować atrakcyjną ofertę, dzięki której nabiorą doświadczenia i kompetencji – nie tylko tych zawodowych.

Read more

Witamy na blogu LubHunters!

Witamy na blogu LubHunters!

To miejsce, w którym będziesz mógł od drugiej strony zobaczyć, jak działamy – relacje z organizowanych przez nas szkoleń, wydarzeń, na których byliśmy, czy po prostu ciekawe, przydatne artykuły oparte na naszym doświadczeniu. Wszystko znajdziesz tutaj.

Więcej informacji wkrótce!